Police Competition Results

2019 POLICE COMPETITION RESULTS:

KING OF THE BRICKS (OVERALL EXPERT) – CHUCK KAIZER

BRICKMASTER (OVERALL NOVICE) – KYLE HOFTETTER

BRICK AND MORTAR (50 & OVER) – GARY MACHELL

FAIRING NON-FAIRING SPORTBIKE

1ST PLACE:

EXPERT WILLIAM OCONNELL PAUL PISANI FRANK BARTHEL

NOVICE KYLE HOFSTETTER JUSTIN EWALD

50&OVER SCOTT RENDERS GARY MACHELL STEPHAN BLACKMAN

2ND PLACE:

EXPERT JON STROM CHUCK KAIZER MIKE SCALICI

NOVICE CHRIS BOYD ANDREW BINGEL

50&OVER RON TRICKER LISE GRENIER WALTER TETT

3RD PLACE:


EXPERT BYRON HARDING BRYCE LEVERT

NOVICE BARRY HAYWARD

50&OVER N/A

CHALLENGE COURSE

1ST EXPERT NOVICE 50&OVER

CHUCK KAIZER KYLE HOFSTETTER GARY MACHELL

2ND EXPERT NOVICE 50&OVER

PAUL PISANI CHRIS BOYD RON TRICKER

3RD EXPERT NOVICE 50&OVER

WILLIAM O’CONNELL JUSTIN EWALD SCOTT RENDERS

SLOW RACE

1ST EXPERT NOVICE 50&OVER

CHUCK KAIZER PHIL BLACKWELL GARY MACHELL

2ND EXPERT NOVICE 50&OVER

PAUL PISANI KYLE HOFSTETTER LISE GRENIER

3RD EXPERT NOVICE 50&OVER

CHARO TURNER ANDREW BINGEL SCOTT RENDERS

LAST MAN STANDING

1ST PAUL PISANI

2ND JON STROM

3RD CHUCK KAIZER

TEAM RIDE

1ST ­­­­­­­­­­­­­­­­­ ­­­­­­­­­­­­­ PISANI, GRENIER, HINDS, HOFSTETTER

2ND BLACKMAN, RENDERS, KAIZER, HARDING

3RD MACHELL, LEVERT, STROM, HARNER

PARTNER RIDE

1ST KAIZER, PISANI

2ND HINDS, MACHELL

3RD HARDING, HOFSTETTER

DAVID WILLAIMS SPORTMANSHIP AWARD – RON TRICKER

SCOREKEEPER: Michael Coote

2018 POLICE COMPETITION RESULTS:
KING OF THE BRICKS (OVERALL EXPERT) CHUCK KAIZER

BRICKMASTER (OVERALL NOVICE) KYLE RADMACHER

BRICK AND MORTAR (50 & OVER) DAVID PRANGE

FAIRING NON-FAIRING SPORTBIKE

1ST PLACE:

EXPERT BILL O’CONNELL BEN WOLFE JON TIBAUDO

NOVICE RICHARD CRONKRIGHT KYLE RADEMACHER

50&OVER DAVID PRANGE STEPHAN BLACKMAN

2ND PLACE:

EXPERT JON STROM CHUCK KAIZER JEREMY CUPP

NOVICE CHRIS SCHEUCH ALEX DZAGULONES

50&OVER RON TRICKER CARY CLARK

3RD PLACE:

EXPERT BRIAN NAVE PAUL PISANI JOHN LOONEY

NOVICE MICHAEL SCALICI ANDREW BINGEL

50 & OVER DAVE BLACKWELL

CHALLENGE COURSE

1ST EXPERT NOVICE 50&OVER

PAUL PISANI MICHAEL SCALICI RON TRICKER

2ND EXPERT NOVICE 50&OVER

BEN WOLFE KYLE RADEMACHER DAVID PRANGE

3RD EXPERT NOVICE 50&OVER

BILL O’CONNELL ALEX DZAGULONES CARY CLARK

SLOW RACE

1ST EXPERT NOVICE 50&OVER

CHUCK KAIZER ALEX DZAGULONES DAVID PRANGE

2ND EXPERT NOVICE 50&OVER

BEN WOLFE KYLE RADEMACHER STEPHAN BLACKMAN

3RD EXPERT NOVICE 50&OVER

JON STROM MIKE SCALICI JUAN WINDHAM

LAST MAN STANDING

1ST BEN WOLFE

2ND BRYCE LEVERT

3RD BRIAN NAVE

PARTNER RIDE

1ST ­­­­­­­­­­­­­­­­­ ­­­­­­­­­­­­­ CHUCK KAIZER PAUL PISANI

2ND BEN WOLFE BILL O’CONNELL

3RD RICH CARTER BRIAN NAVE

DAVID WILLAIMS

SPORTMANSHIP AWARD: CHARO TURNER

SCOREKEEPER: Michael Coote

2017 POLICE COMPETITION RESULTS: Click HERE
2016 POLICE COMPETITION RESULTS:

KING OF THE BRICKS (OVERALL EXPERT) – Chuck Kaizer

BRICKMASTER (OVERALL NOVICE) – Bryan Brett

BRICK AND MORTAR (OVERALL RETIRED) – Lee Smith

FAIRING NON-FAIRING SPORTBIKE

1st Place

EXPERT William O’Connell Chuck Kaizer Marcus Trammel

NOVICE Jason Ramsey Paul Rea Jonathan Tibaudo

50 & Over Lee Smith Dan Schuh Cary Clark

2nd Place
EXPERT Jon Strom Paul Pisani Nicholas Darlington

NOVICE Cory Karssen Brian Kross

50 & Over Scott Renders

3rd Place
EXPERT Brian Levert David Walter John Looney

NOVICE Patrick Neal Brad Conner

50 & Over Keith Dean

CHALLENGE COURSE

1st Place

EXPERT NOVICE 50 & Over

Nicholas Darlington Jonathan Tibaudo Dan Schuh

2nd Place

EXPERT NOVICE 50 & Over

Chuck Kaizer Brian Brett Lee Smith

3rd Place

EXPERT NOVICE 50 & Over

Marcus Trammel Jason Ramsey Cary Clark

SLOW RACE
1st Place

EXPERT NOVICE 50 & Over

Paul Pasani Brian Brett Scott Renders

2nd Place

EXPERT NOVICE 50 & Over

Chuck Kaizer Jason Ramsey Lee Smith

3rd Place

EXPERT NOVICE 50 & Over

William O’Connell Thomas Vaugh Jr. Dan Schuh

LAST MAN STANDING

1st_Chuck Kaizer

2nd_Jeff Rogers

3rd_Lee Smith

TEAM POINTS WINNER

1st ___

2nd ___

3rd ___

PARTNER RIDE

1st ­­­­­­­­­­­­­­­­­ ­­­­­­­­­­­­­___

2nd ___

3rd____

TEAM RIDE

1st

2nd

3rd

DAVID WILLIAMS SPORTSMANSHIP AWARD: William O’Connell

SCOREKEEPER: Michael Coote

2015 POLICE COMPETITION RESULTS:

KING OF THE BRICKS (OVERALL EXPERT) – Ben Wolfe

BRICKMASTER (OVERALL NOVICE) – Benoit Lecuyer

BRICK AND MORTAR (OVERALL RETIRED) – David Forystek

FAIRING NON-FAIRING SPORTBIKE

1st Place

EXPERT William O’Connell Chuck Kaizer Marcus Trammel

NOVICE JP Norman Benoit Lecuyer Mark Hagerman

RETIRED _____________ David Forystek

2nd Place
EXPERT Jon Strom Ben Wolfe John Looney

NOVICE Bradley Harner Nicholas Gee Charlie Anderson

3rd Place
EXPERT _Matt Arntzen Paul Pisani Brad Popilek

NOVICE Brain Kross Garry Guild

CHALLENGE COURSE

1st Place

EXPERT NOVICE RETIRED

Paul Pisani Benoit Lecuyer David Forystek

2nd Place

EXPERT NOVICE RETIRED

Chuck Kaizer Brad Conner

3rd Place

EXPERT NOVICE RETIRED

Jon Strom JP Norman

SLOW RACE
1st Place

EXPERT NOVICE RETIRED

Ben Wolfe Benoit Lecuyer David Forystek

2nd Place

EXPERT NOVICE RETIRED

Paul Pisani Josh Reeber

3rd Place

EXPERT NOVICE RETIRED

Sean Ralph Tim Vanhouten

LAST MAN STANDING

1st__Paul Pisani

2nd__John Conrad

3rd__Gary Guild

TEAM POINTS WINNER

1st ___C. Kaizer__, P. Pisani

2nd ___B. Wolfe__,__W. O’Connell

3rd ___M. Arntzen ,__C. Slagter

PARTNER RIDE

1st ­­­­­­­­­­­­­­­­­ ­­­­­­­­­­­­­___Chuck Kaizer Paul Pisani

2nd ___Matt Allen Jon Strom

3rd____Chad Slagter Matt Arntzen

TEAM RIDE

1st Ben Wolfe Jon Strom William O’Connell Matt Allen

2nd Chuck Kaizer Paul Pisani Scott Spencer Nicholas Gee

3rd Mark Gatien Jim Mulligan Benoit Lecuyer Stephane Ouellet

DAVID WILLIAMS SPORTSMANSHIP AWARD: Mario Gonzales

SCOREKEEPER: Michael Coote

2014 POLICE COMPETITION RESULTS:

Gravel Master:
Robert Grimsley

Brick Master:
John Conrad

King of the Bricks:
Paul Pisani

Skills- Novice

Fairing
1st Place: John Conrad
2nd Place: John Looney
3rd Place: Denie Marks

Non-Fairing
1st Place: Jason Glover

Sport
1st Place: John Comer
2nd Place: Stephen Borello
3rd Place: Brad Conner

Skills- Expert

Fairing
1st Place: Steve Aguiar
2nd Place: Matt Arntzen
3rd Place: William O’Connell

Non-Fairing
1st Place: Paul Pisani
2nd Place: Chuck Kaizer
3rd Place: Scott Spencer

Sport
1st Place: Marcus Trammel
2nd Place: Dan Forman
3rd Place: Brad Popilek

Skills-Retired

Fairing
1st Place: Robert Grimsley
2nd Place: Rober Naszady
3rd Place: Antonio Ramos

Non-Fairing
1st Place: Bob Sivori
2nd Place: Larry Shcultz

Sport
N/A

Team

1st Place: Kaizer, Pizani, Hodgins, Blackwell
2nd Place: Strom, Wolfe, O’Connell, Glover
3rd Place: Kang, Yule, Aguiar, Khurshid
4th Place: Arntzen, Slagter, Schafer, Dick

Last Man Standing
1st Place: Ben Wolfe
2nd Place: Paul Pisani
3rd Place: Scott Spencer

Slow Ride Champions

Novice
1st Place: John Conrad
2nd Place: Stephen Borello
3rd Place: John Looney

Expert
1st Place: Chuck Kaiser
2nd Place: Paul Pisani
3rd Place: William O’Connell

Retired
1st Place: Antonia Ramos
2nd Place: Robert Naszady
3rd Place: Robert Grimsley

Partner Ride
1st Place: Chuck Kaiser, Paul Pisani
2nd Place: Ben Wolfe, Robert Grimsley
3rd Place: Ben Wolfe, Chuck Kaiser

Challenge Course

Novice
1st Place: Jason Glover
2nd Place: Phillip Webb
3rd Place: Brad Conner

Expert
1st Place: Paul Pisani
2nd Place: Ben Wolfe
3rd Place: Scott Overstreet

Retired
1st Place: Robert Grimsley
2nd Place: Robert Naszady
3rd Place: Bob Sivori

2013 POLICE COMPETITION RESULTS:

Gravel Master
Robert Grimsley (32.79), Charleston CO. SD

Brick Master
Manuel Luna (40.43), Duncanville PD

King of the Bricks
Jon Strom (38.23), Grand Blanc TWP

Skills Course- Novice

Fairing
1st Place: Chad Slagter (43.79), St. Paul
2nd Place: Randall Schultz (52.05), Wayne CO SD
3rd Place: Nick Schafer (58.90), St. Paul

Non- Fairing
1st Place: Josh Husted (46.73), Birmingham PD
2nd Place: Stephanie Ouellett (54.32), RCMP
3rd Place: Mark Lyon (61.10), Rochester PD

Sport
1st Place: Manuel Luna (40.43), Duncanville PD
2nd Place: Tim Vanhouten (69.33), Kent CO. SD

Skills- Expert

Fairing
1st Place: Jon Strom (38.28), Grand Blanc TWP
2nd Place: Joe Dick (44.21), St.Paul
3rd Place: Wiliam O’Connell (51.56), Midwest Police Motor TNG

Non-Fairing
1st Place: Scott Spencer (41.16), Louisiana State Police
2nd Place: Chuck Kaizer (47.01), Ontario Provincial
3rd Place: Yan Stewart (48.71), Mchenry Co

Sport
Dan Forman (69.97), Kent CO. SD

Skills-Retired
1st Place: Robert Grimsley (32.79), Charleston
2nd Place: Antonio Ramos (67.67), NYSPP
3rd Place: Larry Schultz (77.70), Midwest Police Motor TNG

Team
1st Place: Kaizer, Steward, Ramos, Grimsley (196.18)
2nd Place: Arntzen, Slagter, Dick, Schafer (199.70)
3rd Place: Gratton, Ouellett, Hardy, Mulligan (242.96)

Slow Ride (Expert)
1st Place: Grimsley (51.59)
2nd Place: Kaizer (21.25), Ontario Provincial
3rd Place: Arntzen (19.93)

Slow Ride (Novice)
1st Place: Chad Slagter, St. Paul
2nd Place: Nick Schafer, St. Paul
3rd Place: Josh Husted, Birmingham PD

Challenge Course
1st Place: Scott Spencer (118.28), Louisiana State Police
2nd Place: Jon Strom (120.68), Grand Blanc TWP
3rd Place: Joe Dick (125.82), St. Paul

2012 POLICE COMPETITION RESULTS:

King of the Bricks (Tied):
Chuck Kaizer (Ontario Provincial Police)
Ben Wolfe (McHenry County Conservation District)

Brickmaster:
Mark Lyon (Rochester Police Dept)

Dave Williams Sportsmanship Award:
Doug Wolfe (Midwest Police Motor School)
Antonio Ramos (NYSPP)

Slow Ride
Novice: Derrick Myers (Oakland County Sheriff Dept)
Expert: Chuck Kaizer (Ontario Provincial Police)

Challenge Course
Novice: Dave Cochran (Berrien Couty Sheriff Dept)
Expert: Ben Wolfe (McHenry County Conservation District)

Skills Course – Expert

Fairing
1st Place: Matt Arntzen (St. Paul P.D.)
2nd Place: Steve Aguiar (Toronto Police Service)
3rd Place: Rodney Jones (Detroit P.D.)

Non-Fairing
1st Place: Paul Pisani (Ontario Police College)
2nd Place: Chuck Kaizer (Ontario Provincial Police)
3rd Place: Ben Wolfe (McHenry County Conservation District)

Skills Course – Novice

Fairing
1st Place: Mohamed Sanchez (Genesee County Sheriff Dept)
2nd Place: James Nelson (St. Paul P.D.)
3rd Place: James Vernier (Genesee County Sheriff Dept)

Non-Fairing
1st Place: Dan Schuh (Oakland County Sheriff Dept)
2nd Place: Derrick Myers (Oakland County Sheriff Dept)
3rd Place: Mark Lyon (Rochester P.D.)

 
Main Menu